Dzieciaki – Sieciaki

Z  Nadią Polisiakiewicz z kl VI a  i Antkiem,  jej bratem z klasy III b, o internecie rozmawia Małgorzata Reszko.

Małgorzata Reszko Wiem, że do Waszych ulubionych stron www należy strona Sieciaki. Od jak dawna  z niej korzystacie  i jak się o niej dowiedzieliście?

Antoni Polisiakiewicz O stronie Sieciaki dowiedziałem się od mojej starszej siostry Nadii około dwa lata temu.

Nadia Polisiakiewicz Ze strony Sieciaki korzystam już od około czterech lat. Dowiedziałam się o niej na lekcji.

MR Jak często zaglądacie na tę stronę?

AP Zaglądamy na nią około dwóch razy w tygodniu.

MR Co ciekawego można tu znaleźć, co można tu robić?

NP Można znaleźć tu mnóstwo konkursów. Dostępne są również SiecioRadio i SiecioTv oraz ,,Katalog Bezpiecznych Stron" nazywany inaczej ,,Best". Zalogowani użytkownicy mogą zbierać punkty zwane bajtami za które można kupić m. in. gry i program antywirusowy. Serwis ten jest zaopatrzony również w SiecioPlanetę pełną gier.

AP Można tu znaleźć ciekawe gry,zagadki, komiksy i konkursy oraz bawić się z Sieciakami.

MR Słyszałam, że nie tylko bierzecie udział w konkursach ogłaszanych na stronie, ale też zdarzyło  się Wam być laureatem? Czy otrzymaliście  jakieś nagrody?

NP Tak, to prawda. Kilka razy  udało mi się wygrać i zdobyć nagrody. Wśród nich znajdują się książki, gry planszowe, gazety, a nawet ręka robota. Biorąc udział w jednym z konkursów otarłam się o nagrodę w postaci telefonu. Zdobyłam wtedy wyróżnienie.

AP Mnie też  zdarzyło się wygrać. Otrzymałem nagrody z mojej ulubionej dziedziny sportu czyli książki o piłce nożnej i karty piłkarskie.

MR Czy macie  inne ulubione strony? Czy możecie  je polecić?

NP Tak,  jak już mówiłam na stronie Sieciaki znajduje się katalog stron ,,Best" i to głownie nim posługuję się wybierając serwisy przy których spędzam czas na nauce.

Z całą pewnością mogę polecić takie strony jak www.planetaenergii.pl, www.duolingo.com czy www.matzoo.pl

AP Tak, mam inne ulubione strony takie jak hotwheels.com i wyspaleona.pl

MR Ile czasu dziennie poświęcasz na zabawę i naukę z komputerem?

AP Na zabawę i naukę z komputerem poświęcam około godziny dziennie.

NP Na ten cel poświęcam około półtorej godziny dziennie.

MR Surfując po sieci można czasem znaleźć się w niebezpiecznych sytuacjach. Czy coś takiego Was  spotkało? Jak się bronicie, jak zabezpieczacie  przed problemami?

NP Na szczęście nigdy nie spotkała mnie taka sytuacja. Ufając jednak zasadzie, iż lepiej dmuchać na zimne staram się temu zapobiegać. W tym celu dbam o jakość moich haseł, tak aby nikt nie mógł włamać się na moje konto. Nie podaję również moich danych osobowych takich jak adres zamieszkania i używam programu antywirusowego. Sama nigdy nie zamieszczam obraźliwych wpisów, nie jestem hejterką.

AP Do tej pory nie spotkało mnie żadne niebezpieczeństwo w Internecie. Może dlatego, że staram się korzystać z bezpiecznych stron oraz staram się przestrzegać zasad bezpieczeństwa, takich jak mocne hasło, nie otwieranie podejrzanych załączników.

MR To wspaniale. Mam nadzieję, że nadal będziecie twórczo korzystać z możliwości jakie daje internet, a Wasze publikacje zawsze będą przemyślane. Dziękuję za rozmowę.

NP My też dziękujemy.