Podczas kolejnego wykładu Kolorowego Uniwersytetu nasi uczniowie odwiedzili Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Kombinatoryka, kryptografia, logika, programowanie liniowe, teoria gier, czy teoria grafów to trudne dziedziny matematyki dyskretnej, w które w prosty, aktywny i bardzo ciekawy sposób wprowadziła studentów Kolorowego Uniwersytetu pani mgr Eliza Jackowska.

Pokazała m.in. jak można szybko dodać czterdzieści kolejnych liczb, uświadomiła ile czasu zajęłoby rozłożenie 64 krążków na trzech słupkach, na czym polega zasada szufladkowa Dirichleta, ile ziaren pszenicy znajdzie się na szachownicy układając za każdym kolejnym polu podwojoną ilość.

Uczniowski wykład o kocich rasach prowadziła uczennica z jednej z poznańskich szkół.