Pamięć o zmarłych jest obowiązkiem każdego Polaka.

31 października klasa 2A wybrała się na cmentarz św. Piotra w Gnieźnie. Okres przed Świętem Zmarłych to odpowiedni moment na wspomnienie tych, którzy odeszli od nas, czas na rozmowę dotyczącą szacunku dla osób poległych za Ojczyznę. Uczniowie  postanowili uporządkować groby poległych żołnierzy-powstańców. Wycieczkę na cmentarz poprzedziła lekcja w szkole. Dzieci chętnie wyruszyły pieszo w kierunku cmentarza. Najpierw udaliśmy się pod pomnik Powstańców Wielkopolskich. Tam po odczytaniu  pamiątkowych tablic, dzieci zapaliły znicze. Idąc dalej, uczniowie zauważyli grób kpt Pawła Cymsa, którego zwłoki sprowadzono  do Gniezna kilka lat temu.”Powrócił do swoich żołnierzy” - takie słowa widniały na tablicy. Porządkując  groby poległych żołnierzy, zwracaliśmy uwagę głównie na te groby, o których nikt już nie pamięta. Kolejnym naszym zadaniem było  odszukanie, a następnie oczyszczenie grobu żołnierza  z armii gen. Hallera. Zadanie okazało się sporym wyzwanie dla uczniów. Wszyscy zabraliśmy się do pracy. Przydały się grabie, szczotki. Postanowiliśmy, że będziemy dbali o ten grób i częściej odwiedzać to miejsce.