Program "Mistrzowie kodowania"

„Mistrzowie Kodowania" to projekt realizowany przez Samsung Electronics Polska we współpracy z Partnerami: Centrum Cyfrowym Projekt: Polska, Centrum Edukacji Obywatelskiej, Fundacją CoderDojo, Fundacją Rozwoju Społeczeństwa Informacyjnego oraz Stowarzyszeniem „Rodzice w Edukacji” przy wsparciu grupy SuperBelfrzy RP.

W roku szkolnym 2016/2017, przystąpiliśmy do projektu "Mistrzowie Kodowania". Zajęcia "Budujemy-Kodujemy" były kierowane do uczniów z klas II-III.

Na zajęciach dzieci uczyły się programowania w różnych dostępnych aplikacjach, narzędziach (klocki Lego Wedo 2.0, klocki lego Duplo, Scottie Go!), dzieci pracowały w grupach i indywidualnie.

Na zajęciach budowaliśmy roboty korzystając z Lego WeDo, a następnie je programowaliśmy w aplikacji Lego Education. Programowaliśmy również w języku blokowym z wykorzystaniem programu Scratch Junior dostępnym na systemie Android. Dzieci tworzyły projekt długoterminowy: własną grę „Labirynt”, animowali swoje duszki, tworzyli własny tor przeszkód, tworzyli własne algorytmy, wykorzystywali funkcję „kopert”, pętle.

Korzystaliśmy również z aplikacji: LightBot Hour, BitByBit, Sudoku Kids, a także do nauki programowania wykorzystaliśmy Scottie Go!

Pracowaliśmy nie tylko z wykorzystaniem komputerów PC, tabletów ale również kodowaliśmy unplugged (bez użycia komputerów). Wykorzystaliśmy do tego klocki Lego Duplo! Oprócz tego uczniowie bawili się w rozszyfrowanie tajemniczych obrazków, wykorzystując układ współrzędnych, opierając się na o dostępne materiały: Code+Maths=Fun.

Pracowaliśmy na platformie studio.code.org, na której znajdują się idealne ćwiczenia do wprowadzenia uczniów w temat programowania.

W ramach projektu “Mistrzów Kodowania” uczestniczyliśmy w obchodach Europejskiego Tygodnia Kodowania i Godziny Kodowania.

Uczniowie byli zachwyceni! Poprzez zabawę uczyli się podstaw programowania.