Książki polecane

Zapraszamy rodziców uczniów na zebrania dotyczące organizacji roku szkolnego 2017/18:

klasy III w dniu 24.05 o godz. 17.15

klasy VI w dniu 24.05 o godz. 18.15.

Zachęcam uczniów, rodziców i nauczycieli do przesyłania opisów ciekawych książek dla dzieci i młodzieży wraz z uzasadnieniem, dlaczego warto je przeczytać.

Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.Jedną z książek, które chciałabym polecić, są ,,Przygody Tomka Sawyera” napisane przez Marka Twaina. Powieść ta opisuje życie kilkunastoletniego Tomka, który jest sierotą. Mieszka on wraz z przybranym bratem Sidem, kuzynką Mary i ciotką Polly. Główny bohater przeżywa mnóstwo przygód wraz ze swoimi najlepszymi przyjaciółmi: Huckiem Finnem i Joe Harperem. Znajdują złoto, uciekają z domu, a Tomek oświadcza się Rebece.

Większość osób twierdzi, że jest to książka dla chłopców, ale dziewczyny również zachęcam do jej przeczytania.

Zofia Lorek, kl. 6b

Moja ulubiona książka to „Opowieści z Narnii”. Powieść ta opowiada o przygodach czwórki rodzeństwa. Najstarszy z nich to Piotr, potem Zuzanna, Edmund i Łucja. Najmłodsza Łucja, chowając się w szafie, odkrywa przepiękną krainę śniegu, zwaną Narnią. Niestety nikt nie wierzy dziewczynce. Ale gdy Edmund wchodzi do tej krainy, jest zszokowany wiadomością, że to miejsce naprawdę istnieje. Później cała czwórka rodzeństwa uwierzyła Łucji i także weszła w głąb pięknej śnieżnej krainy. To właśnie w tym miejscu rodzeństwo pozna nowych przyjaciół i przeżyje niesamowite przygody. Lecz nikt nie powiedział, że będzie łatwo: na ich drodze do ratowania krainy pojawia się zła czarownica. Ale przecież rodzeństwo nie zostawi w potrzebie swoich przyjaciół. Ruszając na pole bitwy, walczą więc ze złą królową. Dzięki wzajemnej pomocy zwyciężają czarownicę.

Oliwia Przybysz, kl. 6b

deklaracjaKsiążka ,,Deklaracja” autorstwa Gemmy Malley to dystopia, czyli utwór fabularny z dziedziny literatury fantastyczno-naukowej, przedstawiający wizję przyszłości.

Wszystko zaczęło się, kiedy wynaleziono lek na nieśmiertelność. Ludzie przestali umierać, a na Ziemi ciągle pojawiali się nowi. W końcu zaczęło brakować surowców i stwierdzono, że przyczyną tego zjawiska jest zbyt liczna populacja. Dlatego też w roku 2065 została podpisana deklaracja, zgodnie z którą każdy człowiek mógł mieć tylko jedno dziecko, a każde kolejne musiało zostać zlikwidowane. Wkrótce okazało się, że jeden potomek to wciąż za dużo i w 2080 roku w ogóle zakazano posiadania dzieci. Wtedy też powstała policja do spraw nadmiarów. Jej zadaniem było wykrycie dzieci, które by się urodziły. Najczęściej były one usypiane, a nieliczne trafiały do specjalnych ośrodków, w których uczyły się, jak zostać użytecznym zasobem, czyli pomagać ludziom legalnym. Właśnie w takim ośrodku, w wieku dwóch lat, wylądowała Anna. Od najmłodszych lat uczyła się, jak być pożyteczną. Jej opiekunowie zadbali o to, by była zła na samą siebie za to, że istnieje, i by nienawidziła swoich rodziców za czyn, którego się dopuścili. Pewnego dnia w ośrodku pojawia się Peter, który opowiada jej o świecie na zewnątrz i o jej rodzicach. Próbuje również nakłonić ją do ucieczki. Czy mu się uda? Czy Anna uwierzy w jego opowieści? Odpowiedzi na te i inne pytania poznacie, czytając powieść ,,Deklaracja”.

Nadia Polisiakiewicz, kl. 6c

stajniaChciałabym polecić serię książek „Stajnia pod Podkową” autorstwa Kelly McKain. Opowiadają one o dziewczynkach, które przyjechały na obóz konny do Stajni pod Podkową. Grają w gry, jeżdżą konno, dbają o konie i przeżywają różne przygody. Na koniec obozu organizowany jest konkurs jazdy konnej.

Uważam, że warto przeczytać te książki, ponieważ są bardzo ciekawe i z zainteresowaniem czyta się każdą z nich. To świetna lektura dla wielbicieli koni, a także dla osób lubiących książki przygodowe.

Julia Kupś, kl.4c