Wydarzenia biblioteki

We wtorek 28 listopada dzieci z klasy 4a i 4c brały udział w imprezie czytelniczej związanej z serią książek „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Odbyła się ona w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Gnieźnie.

Uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi detektywi, wykonując różne zadania. Odczytywali np. zaszyfrowane wiadomości, posługiwali się lupą, sprawdzali swoją sprawność fizyczną w specjalnie przygotowanej pajęczej sieci, a także rozwiązywali zagadki. Wszyscy z dużym zainteresowaniem słuchali również techników z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie. Zdradzili oni, jak wygląda warsztat ich pracy. Dzieci mogły dowiedzieć się także, jak prawidłowo przeprowadzić pierwszą pomoc. Na koniec uczestnicy imprezy wykonali legitymacje detektywistyczne, otrzymali certyfikaty i dostali cukierki.

Zachęcamy wszystkich uczniów do czytania książek detektywistycznych, które dostępne są w bibliotece szkolnej, m.in. z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” oraz „Biuro śledcze Tomuś Orkiszek i partnerzy”. Naprawdę warto!

Październik to międzynarodowy miesiąc bibliotek szkolnych. Z tej okazji bibliotekę po raz pierwszy odwiedziły klasy pierwsze.

Dzieci mogły dowiedzieć się, jak korzystać z biblioteki oraz jakie książki się w niej znajdują. Aż miło było popatrzeć, z jakim zapałem i zainteresowaniem uczniowie oglądali wypożyczone pozycje.

Zachęcamy do częstego odwiedzania biblioteki szkolnej oraz czytania, czytania, czytania…

Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Gnieźnie zachęca nauczycieli i uczniów wszystkich poziomów nauczania do popularyzowania nauki. Sposobem na jej promowanie mogą być krótkie recenzje książek prezentujące różne dziedziny nauki.

Prosimy o przysyłanie na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. tekstów (maksymalnie 400 słów) recenzji polecających wybraną publikację z dowolnej dziedziny wiedzy.

Na teksty czekamy do 10 każdego miesiąca. Nagrodą za najlepszą recenzję miesiąca będzie książka popularnonaukowa.

Recenzja powinna zawierać:

• tekst (maksymalnie 400 słów) zapisany w formacie doc lub odt;
  • informację o książce: autor, tytuł, miejsce i rok wydania;
  • skan okładki;
  • dane autora recenzji: imię i nazwisko, szkoła, e-mail.

Wszystkie recenzje opublikowane zostaną na stronie internetowej biblioteki: gniezno.pbp.poznan.pl w zakładce NAUKA. POLECAM. Natomiast zwycięska recenzja zamieszczana będzie na stronie głównej biblioteki.

Dodatkowe informacje: Mieczysława Skrzypczak tel.: 577 001 317

W środę 31 maja uczniowie z klasy 4a wzięli udział w zajęciach literacko-sportowych „Bajkowy zwierzyniec Ignacego Krasickiego”. Zorganizowała je Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Gnieźnie we współpracy z nauczycielami-bibliotekarzami z gnieźnieńskich szkół podstawowych realizujących Narodowy Program Popularyzacji Czytelnictwa. Zajęcia te wpisały się w obchody 600-lecia prymasostwa w Polsce, ponieważ Ignacy Krasicki był nie tylko XVIII-wiecznym pisarzem, ale także prymasem Polski, którego po śmierci pochowano w katedrze gnieźnieńskiej.

Uczniowie z naszej szkoły przygotowali inscenizację bajki Ignacego Krasickiego pt. „Kruk i ser” oraz wykonali do niej plakat. Zajęcia odbywały się w różnych częściach Gniezna, m.in. na skwerze przy pomniku św. Wojciecha, w Dolinie Pojednania, przy katedrze oraz na Rynku. Dzieci miały okazję lepiej poznać Ignacego Krasickiego i jego twórczość. Brały udział w różnych konkurencjach literackich i sportowych. Na koniec otrzymały pamiątkowy certyfikat oraz słodki upominek.

10 maja 2017 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Gnieźnie odbył się międzyszkolny konkurs „Echa Roku Sienkiewiczowskiego”. Brali w nim udział uczniowie z pięciu gnieźnieńskich szkół podstawowych. Nasza szkoła była organizatorem konkursu.

Uczestnicy musieli się wykazać wiedzą na temat Henryka Sienkiewicza oraz książki „W pustyni i w puszczy”. Oprócz tego chętni uczniowie wykonywali prezentacje multimedialne związane z twórczością Noblisty.

I miejsce w konkursie zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 12, II miejsce – ze Szkoły Podstawowej nr 8, III miejsce – ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Gnieźnie. Tego dnia wręczono również nagrody za prezentacje multimedialne. II miejsce w tej konkurencji zajęła Joanna Jamroz z klasy 6c.

Gratulujemy zwycięzcom konkursu, a Radzie Rodziców dziękujemy za ufundowanie nagród.

Czytania książek nigdy dosyć, a długa przerwa nie musi być nudna!

Wychodząc z tego założenia, w naszej szkole – w ramach współpracy z Biblioteką Publiczną Miasta Gniezna – rozpoczęto akcję czytania w czasie długich przerw. Dzieci słuchały już fragmentów powieści z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”, a uczniowie z klas 2a i 2c ułożyli swoje literackie wieże.

Zachęcamy wszystkich do poznawania nowych książek.