monte„Cisza przynosi nam często wiedzę, którą jeszcze nie do końca pojęliśmy, że posiadamy życie wewnętrzne. Poprzez ciszę dziecko, być może po raz pierwszy, spostrzega własne życie wewnętrzne (...). Cisza przygotowuje duszę na określone wewnętrzne doświadczenia (...). Po doświadczeniu ciszy nie jest się tym, kim było się wcześniej”.

/Maria Montessori/

Wigilia klasowa w klasie 3a odbyła się przy choince, w ciszy i głębokim skupieniu z opłatkiem i smakołykami. Odbyła się w odmienny sposób, ponieważ nie było suto zastawionego stołu. Była natomiast lekcja ciszy według metody Marii Montessori. Podczas spotkania opowiadaliśmy o tradycjach świątecznych przy płonących świeczkach i aromacie cynamonu i wanilii, wykorzystując przyniesione rekwizyty. Wszyscy podzieliliśmy się opłatkiem oraz innymi smakołykami.
Zajęcia przeprowadzone elementami montessoriańskiej pedagogiki pozwoliły dzieciom odnaleźć spokój. Kontrola ruchu i twórcza ekspresja ruchowa powiązana z uspokojeniem wywołała zadumę i refleksję.