ciszaPod koniec tygodnia, wychowawczyni  klasy 2a zaprosiła uczniów do udziału w „Świątecznej lekcji ciszy.” Ćwiczenia ciszy są jednym z elementów pedagogiki Marii Montessori. Lekcje ciszy mają duże znaczenie dla dziecka. Dzieci stają się spokojniejsze, zachowują się ciszej, łatwiej im się uczyć. Dzisiejsza lekcja ciszy, to kompozycja świąteczna układana przez dzieci. Nastrojowa, cicha muzyka (np. kolędy) była doskonałym tłem, na którym dzieci tworzyły wspólną kompozycję świąteczną.

Uczniowie z wielkim zaciekawieniem czekali na kolejną opowieść wychowawcy. Wszyscy byli bardzo skupieni, a krótkie ćwiczenia wykonywane były bez słów. Po sali unosił się zapach cynamonu, przypraw korzennych, pomarańczy, sosny i goździków. Nauczyciel tłumaczył dzieciom, iż zimą szybciej zapada zmrok, dlatego spróbujemy go rozjaśnić promykami latarenki. Uczniowie poznawali przedmioty za pomocą różnych zmysłów, kontrolowali swoje ruchy (wolne, delikatne). Dzisiejsza lekcja ciszy wprowadziła  wszystkich w nastrój zbliżających się świąt.