Aktualności

waste

Setna rocznica odzyskania niepodległości to wyjątkowa data i w wyjątkowy sposób należało ją uczcić. Poeta Kamil Baczyński powiedział "Byłeś jak wielkie stare drzewo Narodzie mój "- zainspirowani tymi słowami stworzyliśmy projekt „ Bez korzeni nie ma skrzydeł” . Jego celem było uzyskanie dla ponadstuletniego jesiona, który codziennie mijamy w drodze do szkoły, „królowi” naszego boiska, statusu pomnika przyrody, a także zachęcenie uczniów do pogłębienia wiedzy na temat własnych korzeni, poznania historii własnej rodziny i jej związków z historią Polski. W plebiscycie na imię dla jesiona zgłoszono około 40 propozycji.

Dwustopniowe eliminacje zwyciężył pomysł Łukasza Michalaka, który zaproponował imię Staś, na pamiątkę Stasia Tarkowskiego i wszystkich anonimowych chłopców, w tym uczniów naszej szkoły, którzy walczyli o niepodległość, a potem budowali niepodległą Polskę. Imię to nawiązuje jednocześnie do postaci Henryka Sienkiewicza, autora powieści, której bohaterem jest Staś Tarkowski oraz wielu innych książek, napisanych „ku pokrzepieniu” serc Polaków.

9 listopada o godzinie 11.00, razem z tysiącami innych szkół w całej Polsce rozpoczęliśmy uroczystość z okazji 100 lecia niepodleglości. Swoją obecnością zaszczycili nas wspaniali goście: absolwenci naszej szkoły – Prezydent Gniezna Tomasz Budasz i pani Helena Budziszak (ukończyła nasza szkołę w roku 1939), prezes gnieźnieńskiego koła polskiego Klubu Ekologicznego pani Grażyna Bernaciak, pani Marzena Dyc-Rewers z Wydziału Ochrony Środowiska i pani Karolina Łachowska z Nadleśnictwa Gniezno. Przybyli także rodzice naszych uczniów.

Uroczystość rozpoczęło odśpiewanie hymnu państwowego, podczas którego pierwszy w historii szkoły poczet flagowy (w składzie: Matylda Jaworska, Tomasz Stawski i Patryk Matusiak) po raz pierwszy dokonał podniesienia flagi państwowej. Potem nastapiło wręczenie stypendiów za wyniki w nauce i sporcie oraz złożenie kwiatów pod sgraffito upamiętniającym postać Henryka Sienkiewicza (w 102 rocznicę jego śmierci). Następnie, po krótkim programie artystycznym, Szanowni Absolwenci dokonali odsłonięcia specjalnej tabliczki oznaczającej, że jesion jest „pomnikiem przyrody”. Uroczystość zakończyło posadzenie Dębu Niepodległości- miejmy nadzieję, przyszłego pomnika przyrody. Dąb posadzili reprezentujący byłych uczniów naszej Szkoły pan prezydent Tomasz Budasz, pani Dyrektor Elzbieta Zacholska reprezentująca nauczycieli i pracowników Szkoły, pan Krzysztof Mizerka- reprezentujacy Rodziców naszych uczniów i Łukasz Michalak- reprezentujący swoje koleżanki i kolegów- obecnych uczniów.

  • Życzmy sobie,- powiedziała na zakończenie Olga Kokotowska, aby nasze Państwo było jak wielkie, silne, majestatyczne, opierające się wichurom i burzom drzewo, bezpieczny dom dla wielu istnień.

Rezultaty działań uczniów przedstawiamy poniżej:

 

Zrobione przy pomocy aplikacji Padlet

godlorp 

 

rodo

power300

 

przycisk

Szkoła w Chmurze Microsoft

jawi300

Dziennik elektroniczny

 

koq

 Aktywna Tablica

padlet.com

Aby uczyć lepiej. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Zrozumiałem