Aktualności

TRADYCJE ŚWIĄTECZNE W RÓŻNYCH REGIONACH POLSKI

Grudniowe święta wiążą się z mnóstwem zwyczajów. Bożonarodzeniowe obyczaje różnią się między sobą w zależności od danej części naszego kraju. Czas oczekiwania na Święta Bożego Narodzenia jest radosnym okresem w życiu każdego człowieka, zarówno dziecka, jak i osoby dorosłej. Nasze spotkanie zostało zorganizowane po to, aby czas ten był jeszcze przyjemniejszy. Pamiętajmy, że aby dobrze się czuć i bawić, trzeba być radosnym i często się uśmiechać.

Jak mówią - co kraj to obyczaj. Jednak w całej Polsce wcale nie obowiązują te same tradycje świąteczne. Każdy region- wyróżnia inny sposób obchodzenia Świąt Bożego Narodzenia. Oczywiście istnieje kilka zwyczajów, które na stałe wpisały się w tradycje świąteczne w całym kraju .Co zatem wyróżnia poszczególne regiony? Różnice są zdumiewające!

Dzieci z klasy 3A  po raz kolejny zabrały  Rodziców w podróż po mapie świątecznych  praktyk, tym razem  w  najbardziej  znane regiony Polski.

Oto, jak wyglądały zajęcia:

Uczniowie z klasy 3A zaprosili swoich Rodziców na zajęcia otwarte pt.”Tradycje świąteczne w różnych regionach Polski.” Dzieci omawiały poszczególne regiony, pokazując je na mapie Polski, np. WIELKOPOLSKA :

W Wielkopolsce prezenty przynosi Gwiazdor. Niegrzecznym dzieciom, zamiast pięknych podarunków, przynosi zgniłą pyrę. W samym Poznaniu krąży legenda o Mikołaju, który przed zostawieniem prezentów pod choinką, sprawdza stan czystości butów domowników. Region ten wyróżnia się także świątecznymi daniami. Tradycyjną dla Wielkopolski potrawą są makiełki, czyli makaron podawany z masą makową.

Dzieci prezentowały kolejno tradycje na Podhalu, Śląsku, Podlasiu, Mazowszu, Podkarpaciu, Pomorzu, Kujawach i Mazurach. Szukaliśmy różnic, ale też podobieństw. Rodzice mogli posłuchać gwary góralskiej i  śląskiej.

Nasze spotkanie klasowe ożywiły świąteczne piosenki śpiewane wspólnie z rodzicami. Była też przerwa na poczęstunek i prezenty. Czas upłynął w miłej świątecznej atmosferze, wśród  rozmów i śmiechu.

Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji naszego spotkania.

godlorp 

 

rodo

Dziennik elektroniczny

Szkoła w Chmurze Microsoft

jawi300

 

koq

 Aktywna Tablica

padlet.com

Aby uczyć lepiej. 

UWAGA! Ten serwis używa cookies!

Używamy plików cookies, aby ułatwić Ci korzystanie z naszego serwisu oraz do celów statystycznych. Jeśli nie blokujesz tych plików, to zgadzasz się na ich użycie oraz zapisanie w pamięci urządzenia. Pamiętaj, że możesz samodzielnie zarządzać cookies, zmieniając ustawienia przeglądarki.

Zrozumiałem