15 listopada wspominaliśmy Henryka Sienkiewicza – patrona naszej szkoły, pisarza, noblistę, patriotę.

Od wielu lat uczniowie przenoszą  się do świata Sienkiewiczowskich bohaterów: wędrują przez pustynię ze Stasiem i Nel, chodzą ulicami starożytnego Rzymu, przyglądając się Cesarstwu Rzymskiemu pod rządami Nerona; walczą u boku Kmicica w obronie Jasnej Góry.

Jednak czy ideały, dla których żył i sprawy, o które walczył Sienkiewicz, są bliskie nam, dzieciom XXI wieku? Czy utożsamiamy się z bohaterami walczącymi o wolność ojczyzny? Przecież Polska jest wolna, a każdy z nas wie, co to znaczy być Polakiem. Co nas łączy z pisarzem żyjącym ponad 100 lat temu?

Połączyć nas może jedno: zaangażowanie. Zaangażowanie w sprawy ważne dziś. Zaangażujmy się zatem i nie bądźmy obojętni  wobec tego, co widzimy dookoła. Pracujmy nad zwiększaniem świadomości ekologicznej Polaków, uczmy się akceptacji wobec myślących inaczej; rozwiązujmy konflikty w sposób pokojowy; współpracujmy, a nie rywalizujmy; pokażmy, że dla nas ważny jest drugi człowiek, jego emocje i wartości. Pokażmy, że i my – wzorem naszego patrona – potrafimy być wierni temu, co dla nas ważne.