Herb rodowy  –  to charakterystyczny znak rodowy ustalony według określonych reguł heraldycznych. W założeniu jest znakiem niepowtarzalnym, charakterystyczny tylko dla danej rodziny.

Herb - to atrybut osoby, dzięki któremu była ona  rozpoznawana. Powstanie herbów datuje się na wiek XII, a w Polsce na wiek XIII. W XIII wieku herby stały się znakiem przynależności rycerza do danej ziemi i pana.

Klasa 2B wybrała się na warsztaty związane z genezą i budową herbów.

Lekcja muzealna „Herby w tradycji polskiej. Geneza i budowa herbu” -  to ciekawa lekcja historii, ale także twórcze zajęcia plastyczne.

Zajęcia obejmowały tematy związane z wyjaśnieniem znaczenia herbu oraz jego budowy, ponadto przykłady tworzenia się rodów herbowych i praw do herbu, fundacje, które zostały opatrzone herbem oraz prezentację kilku eksponatów muzealnych. Dzieci dowiedziały się ,co powinien posiadać każdy herb.

Każdy herb posiadał: zawołanie, klejnot, hełm, tarczę, koronę i  godło.

Uczniowie mieli również okazję stworzyć swój indywidualny herb podczas zajęć praktycznych.

Zapraszam do obejrzenia zdjęć…