W minioną sobotę grupa uczniów z Kółka Turystycznego wybrała się  do Gospodarstwa Pani Ireny w Trzuskołoniu.

Trzuskołoń ,to mała wieś koło Niechanowa.

Pani Irena wyjaśniła  uczniom jak wygląda pszczela rodzina (królowa, robotnice, trutnie), gdzie  żyje i jakiego środowiska potrzebuje?

Pszczoła miodna jest owadem społecznym - żyje w roju, gdzie wyróżnia się trzy kasty: królową (samicę, która się rozmnaża), robotnice (samice nie przystępujące do rozrodu) i trutnie (samce). Królowa jest jedyną samicą składającą jaja. Robotnice zajmują się między innymi opieką nad jej potomstwem. Pszczoły preferują siedliska obfitujące w odpowiednie gatunki roślin, czyli te, które zapewniają bazę pokarmową. Takimi siedliskami są kwietne łąki, świetliste lasy oraz ogrody. Jest to gatunek udomowiony, ale może się zdarzyć, że rój zbuduje plastry poza ulem, na przykład w dziupli drzewa.

„Po co pszczoły siadają na kwiatach?”

Pani  Irena wyjaśniła  dlaczego pszczoły siadają na kwiatach i czym się żywią. Siadając na kolejnych kwiatach pszczoły zbierają nektar oraz pyłek, a przy okazji wykonują pożyteczne dla roślin zadanie, czyli zapylanie.

„Owady zapylające”

Dzieci dowiedziały się, że pszczoła miodna jest jednym z owadów zapylających, obok, trzmieli, chrząszczy i motyli.

Dziękujemy pszczołom za…

Pszczoły produkują szereg substancji, które znajdują zastosowanie w gospodarce człowieka:

- Miód naturalny

- Mleczko pszczele

-Wosk – „wypacany” przez pszczoły, Człowiek wykorzystuje go do produkcji świec już od tysięcy lat.

-Kit pszczeli

W trakcie warsztatów dzieci wykonywały  samodzielnie  świece z wosku pszczelego.

Wycieczka  zakończyła się  ogniskiem z kiełbaskami.

Było super!!