„Nasze wakacyjne wspomnienia z obozu letniego”

Obóz letni w Szklarskiej Porębie przebiegał pod  hasłem „Zdobywam i odpoczywam”.

W tym roku dzieci z naszej szkoły wypoczywały w górach. Pogoda nam dopisywała , dlatego od początku pobytu nastawiliśmy się na poznawanie okolicy i zdobywanie szczytów. Szklarska poręba położona jest między Górami  Izerskimi , a Karkonoszami. Miejscowość leży w dolinie rzeki Kamiennej. Szklarska Poręba słynęła niegdyś z hutnictwa szkła. Tradycja przekazywana była z pokolenia na pokolenie od wielu lat. „ Leśna Huta” położona jest w cichej dzielnicy Szklarskiej Poręby. W hucie na naszych oczach hutnicy dmuchali i formowali  gorącą masę szklaną. Oglądaliśmy wytop form szklanych. Pracownicy leśnej huty używali dawnych narzędzi , co wzbudziło nasze zainteresowanie.

Ciekawym punktem Szklarskiej Poręby jest Wodospad  Szklarka. Jego kaskady spadają spiralnie z wysokości 13 metrów. Wszystkim udało się dotrzeć i podziwiać uroki wodospadu.

Kolejnym punktem naszych osiągnięć „zdobywczych” był czarujący Zamek Chojnik. Ruiny wznoszą się wysoko na wzgórzu, które najpierw musieliśmy zdobyć. Ale było warto! Ruiny… U la la  la!

 Zachowała się jeszcze wieża zamkowa, z której było widać panoramę Karkonoszy, Gór  Izerskich  i Kotlinę Jeleniogórską.

Nasze wędrówki po górach prowadził pełen humoru przewodnik górski. Uczestnicy obozu dowiedzieli się , co to czarny szlak , usłyszeli legendę o Kunegundzie i o Zbójeckich skałach.

Z centrum Szklarskiej Poręby w kierunku karkonoskich szczytów prowadzi wiele, różnych szlaków, której atrakcją jest wjazd kolejką na Szrenicę. Część z nas dotarła pod skały” Trzy Świnki”, a później odpoczywaliśmy w schronisku pod Szrenicą.

Ciekawe, kto z was potrafi jednym palce poruszyć cały głaz? Cóż, przy głazie o nazwie” Chybotek” chyba każdy. Nie wierzyliśmy, ale naprawdę da się go wprawić w ruch . Nam się udało! Legenda głosi, że Chybotek miał zasłaniać wejście do jaskini pełnej skarbów.

Dla wielu z nas wielkim osiągnięciem było zdobycie szczytu Śnieżka ( 1603 metry ). Śnieżka góruje nad Karpaczem, który też częściowo  zwiedzaliśmy. Byliśmy także w schroniskach górskich – Dom Śląski , Strzecha Akademicka.

Popołudniami  relaksowaliśmy się : w Termach Cieplickich , na zabawach i grach sportowych , zajęciach plastycznych , Karaoke i  w Strefie kibica( Mistrzostwa Europy w Piłce nożnej).Było super!

Nasz obóz szybko minął!  Do Gniezna wróciliśmy pełni wrażeń!

Szklarska Poręba i jej okolice ,to przepiękne okolice, które warto  zobaczyć.

Pozdrowienia!