W ubiegłym tygodniu  grupa uczniów naszej szkoły (z Kółka Turystycznego) udała się na wycieczkę do Kopalni Soli Kłodawa. Choć  kopalnia znajduje się niezbyt daleko od nas, to nie  wszyscy wiedzą, że jest to najgłębsza w Polsce podziemna trasa turystyczna. Już na samym początku niezapomnianych wrażeń dostarczył uczestnikom wycieczki  zjazd  z prędkością 6m/s na głębokość 600 m. Niesamowite jest  to, iż kopalnia cały czas funkcjonuje, tak więc  zwiedzając podziemne  korytarze, wyeksploatowane komory, spotkaliśmy górników powracających z pracy. Historię powstania kopalni  i opowieści o metodach wydobycia  kłodawskich złóż, przekazał wycieczkowiczom górnik solny(przewodnik), podczas spaceru zawiłym, podziemnym labiryntem. Idąc tunelem solnym podziwialiśmy maszyny górnicze, przyrządy pomiarowe i magazyny z materiałami wybuchowymi. Mogliśmy także zobaczyć pomieszczenia przygotowane specjalnie dla turystów – Kaplicę Św. Kingi, salę  koncertową oraz Grotę Drakuli. Na uwagę zasługuje fakt, iż  wycieczkowy szlak przebiega pośród pokładów unikatowej, liczącej ponad 200 mln lat, soli różowej. W Europie taka sól wydobywana jest tylko w Kłodawie. Ciekawostką jest, że w  2007r. w kopalni pobito rekord Guinessa w kategorii „Najniżej odbywający się koncert muzyczny na świecie”.

Pełni wrażeń, zaopatrzeni w kłodawską sól, wracaliśmy do Gniezna ,myśląc o kolejnym  wyjeździe.

DO ZOBACZENIA NA SZLAKU!