Pro Sinfonika to młodzieżowy ruch miłośników muzyki w Poznaniu.

Celem ruchu jest:

- podnoszenie kompetencji kulturalnych dzieci i młodzieży przez przystosowanie ich do aktywnego uczestnictwa w kulturze muzycznej,

- wdrożenie nowych form wychowawczych poprzez muzykę w celu utrwalenia oddziaływania kompleksu muzyki klasycznej,

- wychowanie dzieci i młodzieży pośród wartości kultury śródziemnomorskiej ze szczególnym uwzględnieniem muzyki klasycznej,

- kształtowanie wyobraźni muzycznej i kształtowanie wyższych potrzeb wysublimowanej kultury duchowej,

- poznanie najwartościowszych dzieł muzyki klasycznej i współczesnej,

- kształtowanie europejskich manier, znajomości rzeczy muzycznej, umiejętności przeżyć w zbiorowości oraz odpowiedzialności,,

- tworzenie zwyczajów i obrzędowości dotyczących muzyki i spraw około muzycznych.

Koncerty, spotkania muzyczne, festiwale, festyny – oto domena działań Pro Sinfoniki. Oparta jest ona na czterech zasadach: dobrowolności uczestnictwa, kształtowania najwyższego poziomu artystycznego i organizacyjnego, samorządności oraz niezmienności pryncypiów artystycznych i organizacyjnych.

Pro Sinfonika zrzesza grono miłośników muzyki, którzy nie wyobrażają sobie świata bez dźwięków. Ruch ten  działa od ponad 40 lat, pokazując, jak magiczna i piękna jest MUZYKA – nie zawsze poważna. Koncerty organizowane są raz w miesiącu w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Jeśli zatem chcesz:

v  poznać tajniki muzyki,

v  posłuchać dzieł muzycznych od średniowiecza do współczesności,

v  poznać kulturę muzyczną innych krajów,

v  spotkać ciekawych ludzi,

v  zobaczyć znanych i mniej znanych, ale zawsze wybitnych artystów,

v  uczestniczyć w muzycznych projektach,

v  być współtwórcą muzycznych koncertów,

v  a nawet wystąpić na estradzie

                                                                                                                       dołącz do nas

 

 

Rok szkolny 2014/2015

Nasza grupa wraz z panią Magdaleną Dutkiewicz i panią Małgorzatą Reszko uczestniczy w koncertach Pro Sinfoniki. Pro Sinfonika to cykl koncertów muzycznych, które organizowane są raz w miesiącu. Odbywają się one w Poznaniu w Auli Uniwersyteckiej. Celem tych koncertów jest ukazanie piękna i różnorodności muzyki. Na koncertach wykonywane są dzieła różnych artystów, zarówno klasyków jak i mistrzów muzyki współczesnej, którzy przedstawiają dzieła z różnych stron świata.

My mieliśmy okazję uczestniczyć w dwóch koncertach: w inauguracji „TANECZNYM KROKIEM DO AMERYKI” oraz „POD NAPIĘCIEM, CZYLI KREATYWNE I ZDROWE ZABAWY KLAWIATUROWE”. Oba koncerty zapadły nam w pamięci, gdyż jesteśmy pod wrażeniem tego co usłyszeliśmy i zobaczyliśmy. Dowiadujemy się wiele ciekawostek m.in. jak się gra na danym instrumencie.

Na koncercie „POD NAPIĘCIEM” pan, który go prowadził opowiadał nam o instrumentach klawiszowych, w którym roku powstały i jak prawidłowo się na nich gra. Mogliśmy nawet zaśpiewać do melodii, która została zagrana. Dowiedzieliśmy się również w jaki sposób można nagrywać i przekształcać melodię w komputerze. Na koniec usłyszeliśmy piękne wykonanie utworu „Halleluja”.

Oczywiście kolejne koncerty przed nami. Będziemy Was drodzy koledzy i koleżanki informować po każdym koncercie czego ciekawego się dowiedzieliśmy i jakie są nasze wrażenia.

Do usłyszenia

Kółko prosinfoniczne

 

Rok szkolny 2015/2016

 

W tym roku koncerty "Muzykoteka" odbywają się w następujących terminach: 3X, 7XI, 5XII, 16I, 19III, 9IV, 21V, 4VI. http://prosinfonika.eu/muzykoteka/program/program-sezonu-201516. Wyjeżdżamy o 9.00, wracamy około 13.30. Natomiast młodsi uczniowie (kl. I-III) będą mogli posłuchać znakomitej muzyki w wykonaniu wybitnych artystów nie wyjeżdżając z Gniezna, w ramach koncertów Muzomobil. Koordynatorką tego projektu jest pani Marieta Troch.

 

Po raz kolejny mieliśmy okazję wziąć udział w inauguracji nowego sezonu Pro Sinfoniki. W sobotę 3 października wybraliśmy się w muzyczną podróż do Skandynawii. Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Pana Marka Pijarowskiego oraz Pani Joanna Marcinkowska zaprezentowali Poemat symfoniczny „Finlandia” op.26 oraz koncert fortepianowy a-mol op.16 Edvarda Griega. Utwory te przeniosły nas do Finlandii, gdzie oczami wyobraźni zobaczyliśmy NORDYCKĄ ZORZĘ.

Duże wrażenie wywarła na nas bogata instrumentacja, zamierzona zmienność nastroju oraz duża ilość pozytywnych emocji. Podobał nam się również występ uczennic Szkoły Baletowej w Poznaniu, co dodatkowo wzmocniło wrażenia artystyczne. Koncert ten na długo zapadnie w naszej pamięci.

Kolejnym przystankiem będzie Salzburg...

 

 

 

Dnia 7 listopada 2015 roku członkowie szkolnego koła Pro Sinfoniki udali się na kolejny koncert „Muzykoteki”.

W Auli UAM wysłuchaliśmy drugiej części cyklu „W osiem koncertów dookoła świata”. Tym razem w naszej „muzycznej podróży” odwiedziliśmy Salzburg i usłyszeliśmy trzy utwory wybitnych kompozytorów: Koncert na dwoje skrzypiec d-moll Jana Sebastiana Bacha, fragment VI Symfonii C-dur Franciszka Schuberta oraz Koncert obojowy C-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta. W zaczarowany świat muzyki zabrali nas członkowie Orkiestry Filharmonii Poznańskiej:            

- Celina Kotz (skrzypce),

- Paulina Kaczmarczyk (obój),

- Mateusz Makuch (skrzypce),

- Jurek Dybał (dyrygent).

Był to szczególny koncert, ponieważ w tym dniu przypadała 350. rocznica urodzin Wolfganga Amadeusza Mozarta oraz 330. rocznica urodzin Jana Sebastiana Bacha.

Mogliśmy brać udział w różnych konkursach dotyczących granych utworów i ich kompozytorów, a także w inscenizacji do Koncertu na dwoje skrzypiec.

Wszystkim bardzo podobał się ten koncert. Z niecierpliwością czekamy na kolejną „muzyczną podróż”.

                                                          Ola Karpińska kl Va

Rok szkolny 2017/2018

50 sezon Pro Sinfoniki

 

 

Rok szkolny 2018/2019

51 sezon Pro Sinfoniki

 

Wrzesień

Sezon rozpoczął wspaniały koncert jubileuszowy „W poszukiwaniu idealnego dźwięku.”

"W poszukiwaniu idealnego dźwięku" - tak zatytułowanym koncertem rozpoczęliśmy 51. sezon artystyczny Pro Sinfoniki! Był to również uroczysty koncert 50-lecia Ruchu Pro Sinfonika, który swoją obecnością zaszczycili znamienici goście, zasłużeni w tworzeniu, rozwoju i funkcjonowaniu muzycznych idei wśród dzieci i młodzieży.
Na estradzie Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewiicza w Poznaniu, licznie zgromadzonym słuchaczom, zaprezentowali się:Bomsori Kim – skrzypce i  Łukasz Byrdy - fortepian .

 

Nasza relacja https://www.sp6.gniezno.pl/index.php/20-top/702-szkolne-kolo-pro-sinfoniki-w-poszukiwaniu-idealnego-dzwieku

 

 

Listopad

MUZOBAJKI” - czyli kolejna odsłona Muzykoteki Młodego Człowieka!

W sobotę, 17 listopada, Pro Sinfonika zaprosiła Młodych Melomanów na niecodzienny koncert łączący muzykę ze słowem i tańcem. Kompozycje J-J. Rousseau, A. Vivaldiego, W.A. Mozarta, J. Wańskiego, J. Engela, "Bajki i przypowieści" "Bajki nowe" Ignacego Krasickiego i specjalnie przygotowane układy taneczno-pantomimiczne autorstwa grupy ArtDance

 

Nasza relacja : https://www.sp6.gniezno.pl/index.php/20-top/723-muzykoteka-mlodego-czlowieka

Grudzień

„Burza w szklance wody”

Kolejny koncert z cyklu Muzykoteka Młodego Człowieka był okazją do spotkania z niezwykłym zespołem Cello Octet Amsterdam w autorskim programie - Cellostorm! . Cellostorm – niebanalne widowisko bez słów o samotności i poszukiwaniu przyjaźni, z fantastyczną muzyką produkowaną przez narzędzia dźwiękowe zwane wiolonczelami! Specjalnie dla Pro Sinfoniki, prosto z Amsterdamu!

 

Styczeń

„Znowym rokiem marszowym krokiem”

Kolejny koncert z cyklu Muzykoteka Młodego Człowieka!
Noworoczne spotkanie z Orkiestrą Vivat! pod artystycznym kierownictwem Roberta MORKISA z autorską choreografią Ingi LINDE. 

 

Luty

„Swing Swing – Sinatra"

Piosenki Franka Sinatry w nowych aranżacjach i mistrzowskim wykonaniu! Natalia ŚWIERCZYŃSKA - śpiew, Dawid KOSTKA - gitara, Mateusz URBANIAK - fortepian, Wojciech JUDKOWIAK - kontrabas, Sebastian SKRZYPEK - perkusja, Tomasz ORŁOWSKI - trąbka, Dawid TOKŁOWICZ - saksofon, Karol WIECZOREK - saksofon, Piotr BANYŚ - puzon