Zachęcam uczniów, rodziców i nauczycieli do przesyłania opisów ciekawych książek dla dzieci i młodzieży wraz z uzasadnieniem, dlaczego warto je przeczytać.

manzou

IZABELLA KALUTA, "MAN ZOU. CHINY DLA DOCIEKLIWYCH"

Książkę (a w zasadzie serię książek) poleciła mi moja kuzynka. Przeczytałam wszystkie z cyklu "Dla dociekliwych", lecz ta najbardziej przykuła moją uwagę.

"Man Zou" zabiera nas w niesamowitą i niezwykle ciekawą podróż po Chinach. Ilustracje w książce są pełne barw. To sprawia jeszcze lepsze wrażenie, lecz to nie jedyny powód, by ją przeczytać. Znajduje się tam mnóstwo ciekawostek na temat Chin, tradycji czy wierzeń ludzi. Czy wiecie, że Chińczycy jedzą stuletnie jajka, a w wieżowcach robią specjalne dziury – tak duże, by smoki mogły swobodnie przez nie przelecieć? Na końcu książki można znaleźć słowniczek oraz kilka przepisów na dania azjatyckie, np. smażone lody.

"Man Zou" polecam wszystkim niezależnie od wieku.
                                                                                              再見!(do zobaczenia)

Antonina Krawczyk

kuperki

MIKOŁAJ GOLACHOWSKI, "PUPY, OGONKI I KUPERKI"

Wiele książek zostało napisanych o zwierzętach, głównie o ich budowie i zachowaniu. Książka pt. "Pupy, ogonki i kuperki", napisana przez Mikołaja Golachowskiego, zaskakuje czytelnika.

Krótkie opowiadania przedstawiają tajemnice pup, kuperków, odwłoków i ogonów zwierząt. Czy hipopotam naprawdę ma helikopterek, a pingwin armatę? Dlaczego pawian ma czerwony zadek, a tasiemiec nie ma go wcale? Po co sarna pokazuje biały talerz? Jeśli chcesz poznać odpowiedzi na te i inne pytania o pupach, ogonkach i kuperkach zwierząt, zachęcam Cię do przeczytania tej książki.

Jeśli zainteresują Ciebie te opowiadania, możesz przeczytać także drugą książkę z serii pt. "Gęby, dzioby i nochale", napisaną przez tego samego autora. Miłego czytania!

Zofia Wróblewska

JULIA LEE, "DZIENNIK ŚLEDZTWA NANCY PARKER"

parker

Śledztwo, przyjaźnie, zdrada i wakacje. Czy to wszystko jest możliwe w małym miasteczku Seabourne?

Nancy Parker jest czternastoletnią dziewczynką. Po skończeniu szkoły znalazła posadę służącej u nowoczesnej Pani Bryce. W willi nad klifem ma obowiązek wyprowadzania psa, sprzątania oraz przyjmowania gości. Pani Bryce urządza mnóstwo przyjęć, dlatego Nancy jest wiecznie zmęczona. Zawsze jednak znajdzie czas, aby skrobnąć coś w swoim pamiętniku. Dziewczyna nie jest zachwycona pracą, gdyż wolałaby być detektywem. Ma jednak szansę, aby wraz z młodszymi przyjaciółmi rozwiązać wiele zagadek. Czy dowiedzą się, kto kradnie drogocenne przedmioty? A może poznają mroczny sekret kucharki lub dowiedzą się, czy pani Bryce jest zamieszana w morderstwo.

Jeśli jesteś ciekawy losu Nancy i innych bohaterów, przeczytaj koniecznie książkę pt. "Dziennik śledztwa Nancy Parker", którą napisała Julia Lee. Książka ma dwieście pięćdziesiąt trzy strony i od początku jest wciągająca. Mimo dużej liczby stron książka jest interesująca, a akcja wartka. Zachęcam do przeczytania tej książki.

Zofia Wróblewska

MACIEJ PRZYBYLSKI, „HONOR LONTRUSA”

honor

Jesień roku 1918 była szczególna. W Europie kotłowało się jak w tyglu, a Polska nareszcie, po 123 latach niewoli, miała szansę odzyskać niepodległość. Jeszcze tylko Niemcy trwały na dawnych polskich ziemiach, gniotąc podkutym butem Wielkopolskę i Śląsk.

Z wolna jednak i tutaj budziła się nadzieja. Na ulicach wielkopolskich miast formowały się oddziały Straży Obywatelskiej i drużyny skautów. Ludzie podnosili głowy, gotowi walczyć o wolność…

Dla Antka Góry, trzynastoletniego sieroty i lontrusa wychowywanego przez babcię, ta jesień nie różniła się od poprzednich. Wagaruje, biega z procą po ulicach Gniezna i walczy w bitwach z podobnymi sobie obdartusami. Polityka w ogóle go nie interesuje.

Do czasu.

Pewnego dnia wpada na ślad podejrzanych typów, którzy pod osłoną nocy wchodzą do tuneli pod miastem. Jaki mają cel? Ukrywają skarb? A może to sabotażyści?

Antek nie może wobec tego faktu pozostać obojętnym.

Źródło: https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/dla-mlodziezy/honor-lontrusa