Zachęcam uczniów, rodziców i nauczycieli do przesyłania opisów ciekawych książek dla dzieci i młodzieży wraz z uzasadnieniem, dlaczego warto je przeczytać. 

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

ADAM WAJRAK, "LOLEK"

lolek

Adam Wajrak to dziennikarz, działacz na rzecz ochrony przyrody, autor książek i artykułów o tematyce przyrodniczej. Wychował się w Warszawie, ale później zamieszkał w małej wiosce na terenie Puszczy Białowieskiej.

"Lolek " to wzruszająca, napisana w piękny sposób historia psa, którego spotkało wiele trudnych przeżyć, zanim odnalazł swój dom i ludzi, którzy go pokochali. Pierwowzorem Lolka jest pies, którego pewnego dnia znaleźli Adam Wajrak i jego żona Nuria, i który zamieszkał później razem z nimi.

Książkę tę mogą przeczytać zarówno dzieci, jak i dorośli. Naprawdę warto!

***

"FIGLE I ŻARTY. DOWCIPY DLA DZIECI", WYBÓR: MACIEJ MAĆKOWIAK

 figle i zarty dowcipy dla dzieci

Jeżeli lubicie się śmiać (a kto nie lubi?), przeczytajcie książkę "Figle i żarty. Dowcipy dla dzieci". Jest to bogaty zbiór dowcipów związanych ze szkołą, domem, a także innymi tematami. Każdy znajdzie tu coś dla siebie!

 ***

KATHERINE PATERSON, "MOST DO TERABITHII"

Most do Terabithii

Terabithia to sekretna kraina, do której można dostać się jedynie za pomocą zaczarowanej liny, zawieszonej dawno temu na drzewie rosnącym na brzegu rzeki. Władcami tej twierdzy w środku lasu są Jess i Leslie. Terabithia jest ich tajemnicą. Strzegą jej i walczą o nią. Jednak pewnego dnia wydarzy się coś, co wszystko zmieni…

Na podstawie "Mostu do Terabithii" powstał film, zrealizowany przez producentów "Opowieści z Narnii", do którego zdjęcia kręcono w Nowej Zelandii, a fascynujący świat Terabithii ożywili montażyści "Władcy Pierścieni".

Katherine Paterson stworzyła niezapomnianą książkę o przyjaźni i potędze wyobraźni, o odwadze i walce o swoje miejsce w świecie, o przełamywaniu barier i o byciu sobą!

                                   Źródło: https://nk.com.pl/most-do-terabithii/2702/ksiazka.html#.X5f6WVhKgdU

***

RICK RIORDAN, "PERCY JACKSON I BOGOWIE OLIMPIJSCY"

5 TOMÓW BESTELLEROWEJ SERII

 Percy Jackson

Wiecie co, wcale nie chciałem być herosem półkrwi.

            Nie prosiłem się o to, żeby być synem greckiego boga. Byłem zwyczajnym dzieckiem: chodziłem do szkoły, grałem w koszykówkę i jeździłem na rowerze. Nic szczególnego. Dopóki przez przypadek nie wyparowałem nauczycielki matmy. Wtedy się zaczęło. Teraz zajmuję się walką na miecze, pokonywaniem potworów, w czym pomagają mi przyjaciele, a poza tym staram się po prostu... przeżyć. Zrozumiecie to, jak przeczytacie opowieść o wszystkim, co stało się po tym, jak Zeus, bóg niebios, uznał, że ukradłem mu piorun – a rozgniewany Zeus to naprawdę spory problem!

 

Czy Percy zdoła znaleźć piorun zanim rozpęta się wielka wojna bogów?

Co by było, gdyby olimpijscy bogowie wciąż żyli w XXI wieku? Co by było, gdyby nadal zakochiwali się w śmiertelnikach i śmiertelniczkach i mieli z nimi dzieci, z których mogliby wyrosnąć wielcy herosi – jak Tezeusz, Jazon czy Herakles?

Jak to jest być takim dzieckiem?

To właśnie się przydarzyło dwunastoletniemu Percy'emu Jacksonowi, który zaraz po tym, jak dowiedział się prawdy, wyrusza na niezwykle niebezpieczną misję. Z pomocą satyra i córki Ateny, Percy odbędzie podróż przez całe Stany Zjednoczone, żeby schwytać złodzieja, który ukradł przedwieczną "broń masowego rażenia" – należący do Zeusa piorun piorunów. Po drodze zmierzy się z zastępami mitologicznych potworów, których zadaniem jest go powstrzymać.

                               Źródło: opis wydawcy na okładce książki R. Riordan, "Złodziej pioruna", Kraków 2016