Książki polecane

Zachęcam uczniów, rodziców i nauczycieli do przesyłania opisów ciekawych książek dla dzieci i młodzieży wraz z uzasadnieniem, dlaczego warto je przeczytać. 

Kontakt: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

 

MACIEJ PRZYBYLSKI, „HONOR LONTRUSA”

honor

Jesień roku 1918 była szczególna. W Europie kotłowało się jak w tyglu, a Polska nareszcie, po 123 latach niewoli, miała szansę odzyskać niepodległość. Jeszcze tylko Niemcy trwały na dawnych polskich ziemiach, gniotąc podkutym butem Wielkopolskę i Śląsk.

Z wolna jednak i tutaj budziła się nadzieja. Na ulicach wielkopolskich miast formowały się oddziały Straży Obywatelskiej i drużyny skautów. Ludzie podnosili głowy, gotowi walczyć o wolność…

Dla Antka Góry, trzynastoletniego sieroty i lontrusa wychowywanego przez babcię, ta jesień nie różniła się od poprzednich. Wagaruje, biega z procą po ulicach Gniezna i walczy w bitwach z podobnymi sobie obdartusami. Polityka w ogóle go nie interesuje.

Do czasu.

Pewnego dnia wpada na ślad podejrzanych typów, którzy pod osłoną nocy wchodzą do tuneli pod miastem. Jaki mają cel? Ukrywają skarb? A może to sabotażyści?

Antek nie może wobec tego faktu pozostać obojętnym.

Źródło: https://www.wydawnictwoliteratura.pl/ksiazki/dla-mlodziezy/honor-lontrusa

***

„OSKAR I PANI RÓŻA” – PRZYJAŹŃ DZIECKA Z DOROSŁYM

 

oskar i pani

 

Przyjaźń pomiędzy dzieckiem a osobą dorosłą została pięknie przedstawiona w utworze „Oskar i pani Róża” Erica-Emmanuela Schmitta. Ciocia Róża, chcąc pomóc Oskarowi oderwać się od myśli o chorobie, została jego przyjaciółką.

Ciocia Róża traktowała Oskara jak kogoś dojrzałego, równego sobie. Nie patrzyła na niego jak na niepoważne, małe dziecko. Niesamowicie potrafiła z nim rozmawiać i zrozumieć go. Umiała mu zastąpić rodziców, którzy dowiedziawszy się o nadchodzącej śmierci dziecka, nie potrafili się z tym pogodzić i tylko stawali się wrogami w jego oczach. Ciocia Róża naprawdę kochała Oskara i pomimo swojego wieku postanowiła ofiarowywać mu swój czas i siebie.

Sam Oskar uważał ją za przyjaciółkę i czuł się za nią odpowiedzialny (zaproponował jej, że może ją zaadoptować). Czuł, że ciocia Róża jest inna niż pozostali ludzie w szpitalu. Pokazała mu, że życie jest naprawdę ważne, że należy szanować każdy dzień i każdą chwilę. Świetnie pomogła mu się odnaleźć w ciągu jego ostatnich dni. Nie pozwoliła mu ich zaprzepaścić. Dzięki niej Oskar pogodził się z rodzicami, wybaczając im wcześniejsze postępowanie. Szczęśliwie zakończył swoje życie.

Przyjaźń między dzieckiem a dorosłym jest czymś cudownym. Jeżeli dorosły traktuje dziecko jak człowieka, osobę równą sobie, to potrafi je zrozumieć i kocha je za to, że po prostu jest. Taka przyjaźń jest szczera i piękna. Przy okazji osoba dorosła staje się autorytetem dla dziecka.

                                                                                                          Anna Skowrońska, kl. 7a

 

***

MARK TWAIN - „PRZYGODY TOMKA SAWYERA”

przygody tomka sawyera

 

„Przygody Tomka Sawyera” to książka napisana przez Marka Twaina. Akcja rozgrywa się w Saint Petersburgu. Głównymi bohaterami są Tomek Sawyer i Huck Finn. Tomek Sawyer to urwis, jakich mało! Jego głowa przepełniona jest milionem pomysłów, z których każdy ubarwia życie chłopca i zabiera spokój członkom jego rodziny oraz mieszkańcom całego miasteczka. Poznajemy także takie postacie, jak: ciotka Polly, brat cioteczny Sid i przyjaciółkę/dziewczynę Tomka,  Becky.

Książka opowiada o wielu przygodach, które przeżywamy z tytułowym bohaterem, a nawet o chwilach grozy, kiedy to Tomek z Huckiem poszli na cmentarz, a tam rozegrał się mrożący krew w żyłach moment. Ale nie  zdradzę Wam, jak ta historia się skończyła, lepiej sami przeczytajcie tę książkę. Przedstawia ona życie młodego chłopaka, który jest ciekawy świata i odważny. Ludzie w tamtych czasach żyli inaczej. Nie wiedzieli, co to technologia, więc więcej czasu spędzali ze sobą. Bardzo podobały mi się opisane w humorystyczny sposób trudne przeżycia Tomka,  który był sierotą, a potrafił odnaleźć się w przykrej dla siebie sytuacji i nie tracił głowy. Był chuliganem o wrażliwym sercu. Książkę przeczytałam z wielkim zainteresowaniem. Mam nadzieję, że Wy przeczytacie ją również z wielką radością. Polecam tę powieść wszystkim, a w szczególności tym, którzy chcą się dowiedzieć, jak młodzi ludzie kiedyś uczyli się życia. 

                                                                                                           Kamila Wawrzyniak, kl. 5c

 

***

 

J.R.R. TOLKIEN, „HOBBIT”

 

hobbit

 

Polecam książkę pt. „Hobbit, czyli tam i z powrotem”. Do jej przeczytania zachęcił mnie film, który wcześniej obejrzałem. Jest to książka fantastyczno-przygodowa z elementami realistycznymi. Opowiada ona o przygodach grupy przyjaciół w Śródziemiu. Czytając kolejne rozdziały, wciągani jesteśmy coraz bardziej w świat fantastyki.

Autorem książki jest J.R.R. Tolkien, który urodził się w 1892 roku w RPA. Jest on jednym z najwybitniejszych pisarzy w historii i twórcą niepowtarzalnego gatunku literackiego. Jego wielkie dzieła to „Hobbit” i trylogia „Władca Pierścieni”.

Sławę przyniósł mu „Hobbit”, wydany po raz pierwszy 21 września 1937 roku.

Głównym bohaterem książki jest hobbit Bilbo Baggins, który prowadzi spokojne, wygodne życie. Zostaje ono przerwane, gdy bierze udział w wyprawie z krasnoludami i czarodziejem Gandalfem. Celem podróży jest odzyskanie skarbów zagarniętych przodkom przez smoka Smauga.

Czytając tę książkę, zwiedzamy świat Śródziemia przedstawiony w bardzo ciekawy i wciągający sposób. Chcemy poznawać kolejne przygody bohaterów.

Jestem miłośnikiem literatury fantastycznej i przygodowej. Książka ta łączy oba gatunki – dlatego polecam przeczytanie jej każdemu, kto chce przenieść się w ciekawą i pełną przygód podróż.

Czarek Karczewski, kl. 5c

***

 

ANTOINE DE SAINT-EXUPÉRY, „MAŁY KSIĄŻĘ”

 

may

 

Do tej lektury zachęciły mnie przede wszystkim niezwykłe ilustracje autora, ale też wszystkie pozytywne opinie innych osób. Opinie, których było tak dużo, bo myślę –ba, przekonana jestem – że mimo tylu lat, które upłynęły, ta książka nadal jest na czasie i nadal wiele osób czyta ją po raz kolejny, i kolejny, i kolejny, za każdym razem także odnajdując w niej coś całkiem innego, za każdym razem patrząc na nią inaczej, nadal jednak w zachwycie.

Ogólnie rzecz biorąc jest to p o p r o s t u baśniowa opowieść o nieco naiwnym chłopcu, małym księciu, podróżującym po wielu planetach. Spotykającym też na nich ludzi o różnych osobowościach, których łączy jedno – wady. Bo to właśnie o nich jest ta książka, o ludzkich wadach. Choć nie przede wszystkim, gdyż najwięcej uwagi autor mimo to chciał zwrócić ku przyjaźni i miłości, na tym, by jak najlepiej opisać te dwa uczucia.

W międzyczasie chłopiec także zauważa różę, która wyrasta na jego planecie i w której się zakochuje. Jak i lisa, którego oswaja, co autor opisuje w taki sposób, że myśleć o tym można przez kolejny miesiąc, ponieważ kryje się za tym tak ogromny przekaz, którego ta cała książka zresztą ma tak dużo...

Najważniejsze jednak w niej jest to, że „dobrze widzi się tylko sercem. Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”.

                                                                                              Irmina Przybyszewska, kl. 5b

 

***

 

J.K. ROWLING, ,,HARRY POTTER I KOMNATA TAJEMNIC”

 

harry potter i komnata tajemnic

 

Książka ,,Harry Potter i komnata tajemnic” została napisana przez J.K. Rowling, która jest również autorką całej serii o Harrym.

Opowieść rozpoczyna się oczekiwaniem chłopca na drugi rok nauki w Szkole Magii i Czarodziejstwa w Hogwarcie. Mieszka on ze swą ciotką, wujem oraz kuzynem, ponieważ jego rodzice zostali zamordowani przez czarnoksiężnika Lorda Voldemorta. Potter nie pałał sympatią do wujostwa, ponieważ był przez nich zaniedbywany, bo całą swoją uwagę skupiali na kuzynie Harrego Dudleyu. Vernon – wuj Harrego – nienawidził słowa „magia”. Niespodziewanie w domu zamieszkiwanym przez Pottera zjawia się skrzat domowy, który ostrzega chłopca przed czyhającym na niego niebezpieczeństwem. Harremu, z pomocą przyjaciela Rona i jego rodzeństwa, udaje się uciec z domu. Po wielu dziwnych wypadkach dotarł do szkoły, gdzie zaczynają dziać się okropne rzeczy. Harry postanawia wyjaśnić tajemnice dziedzica Slytherina oraz odnaleźć komnatę tajemnic.

Książka jest fascynującym ,,poskramiaczem” nudy. Opowieść pobudza wyobraźnię i przenosi w świat fantazji, co spowodowało, że przeczytałem już szóstą część z tej serii.

Moim zdaniem każdy powinien przeczytać choć jedną część Harrego, a ja polecam tę. Książka zawiera elementy komediowe i dramatyczne. Stawiam ocenę 9/10.

 

                                                                                                          Kacper Kolasiński, kl. 5b

 

***

DOROTA TERAKOWSKA, „WŁADCA LEWAWU”

 

wadca lewawu

 

„Władca Lewawu” autorstwa Doroty Terakowskiej to powieść z gatunku literatury przygodowo-fantastycznej wydana przez Wydawnictwo Literackie.

Książka ta głównie kierowana jest do młodego czytelnika, choć zawiera wiele refleksji ogólnoludzkich, które odnoszą się do każdego z nas. Bartek – bohater powieści – to trzynastoletni chłopiec, sierota, mieszkający w domu dziecka. Chłopiec z tajemniczą blizną pragnie odszukać rodziców, w swoich poszukiwaniach przemierza Kraków i trafia na Wawel, w którym odnajduje tajemne przejście do zaczarowanego miasta – Wokarku. Włada nim niebezpieczny tyran Nienazwany. Mieszkańcy tego miasta są całkowicie zniewoleni przez swojego władcę. Z jakimi zadaniami będzie musiał poradzić sobie Bartek? Jakie pułapki czyhają na niego w Wokarku? Powieść podejmuje wątek hierarchii w życiu człowieka i podkreśla w niej bardzo ważną rolę rodziny. To właśnie rodzina, którą odnajduje chłopiec, daje mu poczucie bezpieczeństwa i siłę do przekraczania swoich granic. Książka ukazuje także problematykę wolności i zniewolenia człowieka . Czy nasz główny bohater będzie w stanie uwolnić mieszkańców Wokarku od lęku i namówić do przeciwstawienia się złu? Książka mówi o znaczeniu przyjaźni i wspólnej walki w imię odzyskania spokoju, szczęścia i poczucia wolności.

”Władca Lewawu” to bardzo ciekawa pozycja, która powinna zagościć w każdej domowej biblioteczce. Rozbudza emocje, rozwijając wyobraźnię, wzbudza ciekawość czytelniczą. Czyta się ją lekko i przyjemnie. Zdecydowanie polecam i zachęcam do jej przeczytania.

                                                                                                          Natasza Glubiak, kl. 5c

 

***

H. SIENKIEWICZ, ,,W PUSTYNI I W PUSZCZY”

 

pustyn

Jedną z lektur szkolnych, które przeczytałam w piątej klasie, jest powieść ,,W pustyni i w puszczy”. Na początku byłam trochę przerażona dużą liczbą stron, ponieważ nigdy nie czytałam tak obszernej książki. Lektura wymagała dużego skupienia i cierpliwości, gdyż znalazłam tam wiele niezrozumiałych dla mnie słów. Pomimo tego akcja powieści bardzo mnie zainteresowała i sprawiła, że nie mogłam się od niej oderwać. Poznałam wiele ciekawych miejsc (akcja powieści dzieje się w Afryce), interesujących charakterów i nieznanych mi wcześniej gatunków zwierząt i roślin. Wiele niespodziewanych zwrotów akcji powoduje, że książkę czyta się szybko i przyjemnie. Zachęcam wszystkich do przeczytania tej powieści.

                                                                                                                      Zofia Przybył, kl. 5c

 

***

 

J.K. ROWLING, ,,HARRY POTTER”

 

kamien

Chciałabym przedstawić opinię na temat serii książek pt. ,,Harry Potter”. Według mnie ta seria opowieści jest bardzo ciekawa, szczególnie dla osób lubiących poczuć odrobinę stresu i strachu podczas czytania książki. Powieść opowiada o niezwykłym chłopcu, który trafia do szkoły innej niż wszystkie. Harry przeżywa niesamowite przygody ze swoimi przyjaciółmi: Hermioną i Ronem. Dla tych, którzy nie za bardzo przepadają za czytaniem książek, opowieść jest też w formie filmu, który bardzo polecam. Moim zdaniem warto przeczytać książkę albo obejrzeć film o przygodach Harrego Pottera.

                                                                                              Julka Kupś, kl. 5c