12 lutego odbyła się druga edycja konkursu o zasięgu powiatowym pt. "The best of Marvel". Jego organizatorami były Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Czerniejewie oraz Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Gnieźnie.

 Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Wiktor Jędrys i Łukasz Michalak z klasy 7b. Gratulujemy im wiedzy na temat komiksów i filmów Marvela, zaangażowania oraz zajęcia czwartego miejsca (zwłaszcza że rywalizowali w większości z licealistami!).

W 2019 roku przypada 90. rocznica urodzin Wandy Chotomskiej, znanej polskiej pisarki, autorki wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do udziału w projekcie "Sentymentalna podróż z Wandą Chotomską". Jego organizatorzy to Stowarzyszenie Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalne Promyk z Gniezna oraz Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie we współpracy z Centrum Aktywności Społecznej LARGO oraz z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną w Poznaniu (filia w Gnieźnie).

W ramach tego projektu w Starym Ratuszu odbył się międzyszkolny konkurs "Kaligram ortograficzny". Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 3b: Hanna Alwin, Natalia Doberschütz, Julia Konieczna, Małgorzata Michalak oraz Aleksander Przybyszewski. I miejsce w konkursie zajęła Natalia Doberschütz. Gratujemy sukcesu oraz dziękujemy uczestnikom konkursu. Wszystkich uczniów zachęcamy do czytania książek Wandy Chotomskiej.

18 października w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Gnieźnie została otwarta wystawa fotografii „Oaza zieleni w różnych porach roku”. W tym wydarzeniu uczestniczyły uczennice z klasy 7a: Nadia Cieślewicz, Zofia Kozłowska, Zofia Woźniak, Sofiya Vidzish i Martyna Zielińska. Na wystawie zostały zaprezentowane między innymi ich prace. Fotografie będzie można podziwiać w bibliotece do końca października.

W czwartek 11 października uczniowie klas 7a i 7b mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z twórcą wielu znanych książek, m.in. kontynuacji popularnego „Pana Samochodzika”, panem Arkadiuszem Niemirskim. W trakcie wizyty pisarza w szkole uczniowie mogli dowiedzieć się trochę o biografii p. Niemirskiego oraz historii powstawania jego dzieł.

Atmosfera na spotkaniu była niezwykle pozytywna, gdyż młodzież była bardzo zaciekawiona opowieściami tego autora i jego inspiracjami. Uczniowie zadawali wiele pytań, na które dostawali konkretną, a nieraz zabawną odpowiedź. Na spotkaniu tym można było również nabyć wybraną książkę wraz z autografem pana Niemirskiego.

                                                                                                          Zuzanna Libner, kl. 7b

Od niedawna przed biblioteką w naszej szkole stoi szafa czytelnicza. Zachęcamy wszystkich uczniów, nauczycieli i rodziców do udziału w bookcrossingu, czyli akcji uwalniania książek.

Do szafy można przynosić z domu książki, które są już przeczytane i niepotrzebne (oczywiście za zgodą rodziców!). Natomiast wśród egzemplarzy, które znajdą się na półkach, można znaleźć coś dla siebie i zabrać wybraną książkę do domu.

Serdecznie zachęcamy wszystkich do udziału w akcji. Pamiętajcie, książka żyje wtedy, kiedy jest czytana.

 

We wtorek 28 listopada dzieci z klasy 4a i 4c brały udział w imprezie czytelniczej związanej z serią książek „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai”. Odbyła się ona w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Gnieźnie.

Uczniowie mogli poczuć się jak prawdziwi detektywi, wykonując różne zadania. Odczytywali np. zaszyfrowane wiadomości, posługiwali się lupą, sprawdzali swoją sprawność fizyczną w specjalnie przygotowanej pajęczej sieci, a także rozwiązywali zagadki. Wszyscy z dużym zainteresowaniem słuchali również techników z Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Gnieźnie. Zdradzili oni, jak wygląda warsztat ich pracy. Dzieci mogły dowiedzieć się także, jak prawidłowo przeprowadzić pierwszą pomoc. Na koniec uczestnicy imprezy wykonali legitymacje detektywistyczne, otrzymali certyfikaty i dostali cukierki.

Zachęcamy wszystkich uczniów do czytania książek detektywistycznych, które dostępne są w bibliotece szkolnej, m.in. z serii „Biuro detektywistyczne Lassego i Mai” oraz „Biuro śledcze Tomuś Orkiszek i partnerzy”. Naprawdę warto!