Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych obchodzony jest w październiku od 2008 roku. Jego tradycje sięgają 1999 roku, gdy Międzynarodowe Stowarzyszenie Bibliotekarstwa Szkolnego zainicjowało obchody Dnia Bibliotek Szkolnych, przypadające w czwarty poniedziałek października.

Tegoroczny Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych przebiega pod hasłem: „Z książką Ci do twarzy!".

bib

"Czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła"

Wisława Szymborska

"Kto czyta książki, żyje podwójnie"

Umberto Eco

"Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym, co mu dolega,

albo zaśnie – w każdym razie wygra"

Henryk Sienkiewicz

"Jedyne co musisz wiedzieć, to gdzie jest biblioteka"

Albert Einstein

12 lutego odbyła się druga edycja konkursu o zasięgu powiatowym pt. "The best of Marvel". Jego organizatorami były Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Czerniejewie oraz Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Gnieźnie.

Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Wiktor Jędrys i Łukasz Michalak z klasy 7b. Gratulujemy im wiedzy na temat komiksów i filmów Marvela, zaangażowania oraz zajęcia czwartego miejsca (zwłaszcza że rywalizowali w większości z licealistami!).

W 2019 roku przypada 90. rocznica urodzin Wandy Chotomskiej, znanej polskiej pisarki, autorki wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do udziału w projekcie "Sentymentalna podróż z Wandą Chotomską". Jego organizatorzy to Stowarzyszenie Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalne Promyk z Gniezna oraz Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie we współpracy z Centrum Aktywności Społecznej LARGO oraz z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną w Poznaniu (filia w Gnieźnie).

W ramach tego projektu w Starym Ratuszu odbył się międzyszkolny konkurs "Kaligram ortograficzny". Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 3b: Hanna Alwin, Natalia Doberschütz, Julia Konieczna, Małgorzata Michalak oraz Aleksander Przybyszewski. I miejsce w konkursie zajęła Natalia Doberschütz. Gratujemy sukcesu oraz dziękujemy uczestnikom konkursu. Wszystkich uczniów zachęcamy do czytania książek Wandy Chotomskiej.

18 października w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Gnieźnie została otwarta wystawa fotografii „Oaza zieleni w różnych porach roku”. W tym wydarzeniu uczestniczyły uczennice z klasy 7a: Nadia Cieślewicz, Zofia Kozłowska, Zofia Woźniak, Sofiya Vidzish i Martyna Zielińska. Na wystawie zostały zaprezentowane między innymi ich prace. Fotografie będzie można podziwiać w bibliotece do końca października.

W czwartek 11 października uczniowie klas 7a i 7b mieli okazję uczestniczyć w spotkaniu z twórcą wielu znanych książek, m.in. kontynuacji popularnego „Pana Samochodzika”, panem Arkadiuszem Niemirskim. W trakcie wizyty pisarza w szkole uczniowie mogli dowiedzieć się trochę o biografii p. Niemirskiego oraz historii powstawania jego dzieł.

Atmosfera na spotkaniu była niezwykle pozytywna, gdyż młodzież była bardzo zaciekawiona opowieściami tego autora i jego inspiracjami. Uczniowie zadawali wiele pytań, na które dostawali konkretną, a nieraz zabawną odpowiedź. Na spotkaniu tym można było również nabyć wybraną książkę wraz z autografem pana Niemirskiego.

Zuzanna Libner, kl. 7b