Uczniowie naszej szkoły uczestniczą w Ogólnopolskim Projekcie Polskiego Związku Szachowego „Edukacja przez szachy w szkole”. Celem tego projektu jest zwiększenie umiejętności matematycznych uczniów. Szczególnie w zakresie logiki, orientacji przestrzennej, myślenia analitycznego, rozwiązywania problemów oraz kształtowanie ważnych cech osobowości, jak odpowiedzialność, koncentracja, intuicja.

Nauka gry w szachy została wprowadzona jako zajęcia obowiązkowe  w edukacji wczesnoszkolnej w klasach pierwszych. Przeprowadzone na świecie badania pokazały pozytywny wpływ gry w szachy nie tylko na rozwój intelektualny dzieci i młodzieży, ale także społeczny, psychiczny i ogólny. Korzyści płynące z gry w szachy doceniła również Unia Europejska.  

W ciągu pierwszego roku nauki uczniowie poznali nazwy bierek szachowych i ich właściwości, pojęcia szachowe, podstawowe zasady oraz taktykę gry. Uczniowie klas drugich i trzecich uczyli się posunięć bierek, debiutu, układali plan gry, poznali motywy taktyczne oraz notację szachową. Uczestniczyli także w turniejach: szkolnych, miejskich, powiatowych osiągając pozytywne wyniki. Dzieci wypadły w turniejach bardzo obiecująco. Ostatnim ważnym takim turniejem były Półfinały Mistrzostw Wielkopolski Juniorów i Młodzików Strefy Wschodniej. Dzieci walczyły o awans do Finałów Mistrzostw Wielkopolski Juniorów.

 

W finałach tych wystąpią następujący zawodnicy z naszej szkoły:

Anna Oszutowska, Lena Frąckowiak, Karol Szeszycki.

W ramach projektuEdukacja przez szachy w szkole” co roku uczniowie uczestniczą również w Ogólnopolskim Turnieju Szachowym w Warszawie na Torwarze.

Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w Mistrzostwach Powiatu Gnieźnieńskiego, gdzie zajęli II miejsce i zakwalifikowali się do Wielkopolskich Drużynowych Mistrzostw Szachowych Szkół w Zbąszyniu.

Co roku nasi szachiści uczestniczą w Indywidualnych Mistrzostwach Powiatu Gnieźnieńskiego w Szczytnikach Duchownych, gdzie zajmują przodujące miejsca.

 

https://animoto.com/play/OhOPo130L6GwLTSB4TAwyg

https://animoto.com/play/a9z0G1b2E1hG63v8pVzzhg

https://animoto.com/play/8eC5CXsza81hW2EhQVp2mg

https://animoto.com/play/WFDCR6wzTSFHXKhV3GfL0A

 

Ogólnopolski Turniej Szachowy Torwar - Warszawa

 

Mistrzostwa Szkół Powiatu Gnieźnieńskiego

 

Wojewódzkie Mistrzostwa Szachowe Szkół w Zbąszyniu

 

Szkolny Wiosenny Turniej Szachowy

 

Szkolny Mikołajkowy Turniej Szachowy

 

Zajęcia szachowe w plenerze

 

Indywidualne Mistrzostwa Powiatu szkół podstawowych i gimnazjów w szachach

https://animoto.com/play/UczrNXwsom8eetPPFntjyg