Aktualności

Na całym świecie żyje aż 26 gatunków wróbli, Niestety jest ich coraz mniej, szczególnie w dużych miastach, gdzie kiedyś były bardzo często spotykane. W wielu dużych miastach europy populacja wróbli spadła nawet o 80%. Od 2004 r. w Polsce wróbel zwyczajny (albo domowy) objęty jest ścisłą ochroną gatunkową. 20 marca na całym świecie obchodzony jest Dzień Wróbla. My ten dzień obchodziliśmy wspólnie z uczniami z Łotwy i Słowacji, w ramach kolejnego projektu eTwinning - „Chirp-Chirp”.

Najpierw oglądaliśmy prezentację i film edukacyjny o wróblach, ich zwyczajach i obecnych problemach.

Zastanawialiśmy się jak wygląda świat widziany oczami wróbla, czego potrzebuje do życia. Starsi robili mapę myśli o wróblach, puzzle i zgadywankę, a młodsi wycinali wróble, rysowali, gromadzili opisujące wróble słownictwo. Poznaliśmy słowo wróbel w różnych językach.Tańczyliśmy taniec wróbli. Nauczyliśmy się wymieniać części ciała wróbla po angielsku. No i poznaliśmy wróbelka Elemelka oraz animowany film o wróbelku Ćwirku.

img 20180321 122515