Miło nam poinformować, że nasza szkoła po raz drugi uczestniczy w Narodowym Programie Rozwoju Czytelnictwa.

Narodowy Program Rozwoju Czytelnictwa 2.0 jest programem uchwalonym na lata 2021-2025 przez Radę Ministrów w celu poprawy stanu czytelnictwa w Polsce poprzez wzmacnianie roli bibliotek publicznych, szkolnych i pedagogicznych, jako lokalnych ośrodków życia społecznego, stanowiących centrum dostępu do kultury i wiedzy. W ramach programu otrzymaliśmy od państwa dofinansowanie w wysokości 12 tys. zł, a całkowita wartość zadania to 15 tys. zł. Dzięki temu mieliśmy możliwość zakupu lektur i nowości wydawniczych do szkolnej biblioteki oraz nagród dla uczniów biorących udział w akcjach promujących czytelnictwo.

Do tej pory w ramach programu realizowane były różnorodne działania popularyzujące czytelnictwo, takie jak: konkursy (recytatorski, plastyczny), imprezy czytelnicze (np. Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania, Dzień Postaci z Bajek, Dzień Pluszowego Misia) oraz projekty czytelnicze w klasach. Nawiązano także współpracę z innymi bibliotekami, co zaowocowało m.in. uczestnictwem uczniów w spotkaniach autorskich zorganizowanych przez Bibliotekę Publiczną Miasta Gniezna (z Grzegorzem Kasdepke, Wojciechem Widłakiem i Elizą Piotrowską).

Dokładniejsze informacje o działaniach czytelniczych można znaleźć w aktualnościach szkoły, w wydarzeniach biblioteki oraz na Facebooku.

 

Nasza szkoła po raz drugi przystąpiła do realizacji Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 Priorytet 3 na lata 2021–2025, którego celem jest popularyzowanie czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży, organizacja imprez czytelniczych oraz współpraca z innymi instytucjami. W ramach realizacji programu, po konsultacjach ze społecznością szkolną oraz z innymi bibliotekami, dokonano zakupu książek do biblioteki szkolnej.

W ramach programu otrzymaliśmy od państwa dofinansowanie w wysokości 12 tys. zł, a całkowita wartość zadania to 15 tys. zł. Dzięki temu mieliśmy możliwość zakupu lektur i nowości wydawniczych do szkolnej biblioteki oraz nagród dla uczniów biorących udział w akcjach promujących czytelnictwo.

 

12 lutego odbyła się druga edycja konkursu o zasięgu powiatowym pt. "The best of Marvel". Jego organizatorami były Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Czerniejewie oraz Publiczna Biblioteka Pedagogiczna w Poznaniu Filia w Gnieźnie.

 Naszą szkołę reprezentowała drużyna w składzie: Wiktor Jędrys i Łukasz Michalak z klasy 7b. Gratulujemy im wiedzy na temat komiksów i filmów Marvela, zaangażowania oraz zajęcia czwartego miejsca (zwłaszcza że rywalizowali w większości z licealistami!).

W 2019 roku przypada 90. rocznica urodzin Wandy Chotomskiej, znanej polskiej pisarki, autorki wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży. Z tej okazji uczniowie naszej szkoły zostali zaproszeni do udziału w projekcie "Sentymentalna podróż z Wandą Chotomską". Jego organizatorzy to Stowarzyszenie Centrum Rehabilitacyjno-Kulturalne Promyk z Gniezna oraz Miejski Ośrodek Kultury w Gnieźnie we współpracy z Centrum Aktywności Społecznej LARGO oraz z Publiczną Biblioteką Pedagogiczną w Poznaniu (filia w Gnieźnie).

W ramach tego projektu w Starym Ratuszu odbył się międzyszkolny konkurs "Kaligram ortograficzny". Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy 3b: Hanna Alwin, Natalia Doberschütz, Julia Konieczna, Małgorzata Michalak oraz Aleksander Przybyszewski. I miejsce w konkursie zajęła Natalia Doberschütz. Gratujemy sukcesu oraz dziękujemy uczestnikom konkursu. Wszystkich uczniów zachęcamy do czytania książek Wandy Chotomskiej.

18 października w Publicznej Bibliotece Pedagogicznej w Gnieźnie została otwarta wystawa fotografii „Oaza zieleni w różnych porach roku”. W tym wydarzeniu uczestniczyły uczennice z klasy 7a: Nadia Cieślewicz, Zofia Kozłowska, Zofia Woźniak, Sofiya Vidzish i Martyna Zielińska. Na wystawie zostały zaprezentowane między innymi ich prace. Fotografie będzie można podziwiać w bibliotece do końca października.