klodawaPodróż do wnętrza Ziemi

W poniedziałek, 11 maja uczniowie klas 2a i 2b wyruszyli wczesnym rankiem na wycieczkę do KOPALNI SOLI w Kłodawie. Po przybyciu na miejsce spotkaliśmy się z przewodnikiem, który towarzyszył nam w trakcie zwiedzania. Od samego początku poddani byliśmy wielkim emocjom. W małych grupach zjeżdżaliśmy 600 m pod powierzchnię ziemi (zjazd windą z prędkością 6 m/s pozostawia człowiekowi niezapomniane wrażenia). Oj, niektórzy z nas głośno krzyczeli ze strachu!

Program zwiedzania obejmował prelekcję n/t historii powstania złóż kłodawskich oraz zastosowania soli. Potem przeszliśmy wyrobiskami korytarzowymi do podziemnej kaplicy św. Kingi - opiekunki górników solnych. Następnie obejrzeliśmy wyeksploatowane  komory solne. Mieliśmy także możliwość zobaczenia maszyn używanych w podziemnym górnictwie solnym i innych osobliwości górnictwa solnego. Za pozwoleniem przewodnika niektórzy mogli nawet polizać ściany solnych korytarzy. Niespodziewanie, w ogromnej komorze odbył się krótki koncert wokalny w wykonaniu wszystkich dzieci. Dowiedzieliśmy się, że kopalnia w Kłodawie nadal wydobywa sól i jest producentem soli białej i unikalnej różowej. Na zakończenie wycieczki każdy z uczestników otrzymał sól spożywczą oraz zakupił drobne upominki w sklepiku. Wszyscy w znakomitych nastrojach wróciliśmy do Gniezna.