Nasza Szkoła otrzymała grant na projekt edukacyjny z Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój - Ponadnarodowa mobilność uczniów.

Nasz projekt nosi tytuł „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, drugiej ojczyzny cywilizowanego człowieka”. Głównym założeniem projektu Ponadnarodowa mobilność uczniów są zagraniczne wyjazdy grup uczniów wraz z opiekunami do krajów Unii Europejskiej trwające od 7 do 14 dni, dotyczące realizacji dowolnych zagadnień projektowych wpisujących się w podstawę programową. Celem wyjazdów uczniów jest wzmocnienie przekrojowych kompetencji kluczowych, w tym m. in.: nauka języków obcych, rozwijanie umiejętności uczenia się, nabycie nowych kompetencji niezbędnych do rozwoju osobistego, przyszłego zatrudnienia i aktywnego obywatelstwa europejskiego.

wdpdr

Uczeń biorący udział w mobilności nie ponosi kosztów finansowych w związku z jej realizacją.

Dlaczego „Wszystkie drogi prowadzą do Rzymu, drugiej ojczyzny cywilizowanego człowieka”?

Patron naszej szkoły Henryk Sienkiewicz (autor ”Quo vadis”) powiedział: ”Każdy cywilizowany człowiek ma dwie ojczyzny: swoją i włoską.”  Celem głównym odbywającej się w ramach przedsięwzięcia mobilności będzie wzmacnianie kompetencji komunikacyjnych w języku angielskim oraz podzielanych przez Europejczyków  wspólnych wartości.  Ponadto uczniowie zapoznają się bliżej z sylwetką patrona szkoły, jego twórczością i fascynacją kulturą włoską.

Jakie zadania czekają na uczestników projektu?

Uczniowie zapoznają się  powieścią ”Quo vadis”, przygotują trasę zwiedzania Rzymu śladami Sienkiewicza i miejsc opisanych w “Quo vadis” oraz związanych z legendami Rzymu. Przygotują prezentacje oraz interaktywne gry na temat Gniezna i Polski oraz prezentację pokazującą postać patrona szkoły, jego spuściznę  literacką i fascynację  kulturą włoską, które zaprezentują włoskim kolegom podczas pobytu w ich szkole.

W czasie mobilności wspólnie z włoskimi kolegami będą  zwiedzać  Rzym, Ostię i okolice szkoły. W oparciu o przygotowaną  przed wyjazdem trasę  śladami Sienkiewicza stworzą wspólną  grę oraz przygotują prezentację  w języku angielskim na temat Rzymu z czasów ”Quo Vadis”. Opracują też quiz kahoot na temat podstawowych wiadomości dotyczących Włoch oraz film z najciekawszych momentów pobytu. Aplikacje learning apps i pictra map wykorzystają przy prezentacji fotografii miejsc związanych z Sienkiewiczem. Nauczą się  włoskiego tańca i piosenki, wezmą udział w warsztatach kulinarnych.  Podczas lekcji sztuki i przygotują  rękodzieła inspirowane poznanymi zabytkami. Wezmą  udział w zajęciach plenerowych prowadzonych przez nauczycieli sztuki. Przygotowane materiały oraz zdobyte umiejętności wykorzystają po powrocie do szkoły podczas organizacji   Święta Patrona - Henryka Sienkiewicza..

W czasie mobilności uczniowie będą komunikować się w języku angielskim.

Kto może wziąć udział?

Projekt adresowany jest do wszystkich uczniów uczęszczających do klasy siódmej chcących zdobyć i pogłębić umiejętności związane z obszarem działań projektowych oraz różnorodnych dziedzin takich jak: praca w międzynarodowej grupie, rozwijanie relacji społecznych, doskonalenie umiejętności z dziedziny technologii informacyjno-komunikacyjnej, planowania oraz realizacji działań projektowych.

W drodze rekrutacji wyłoniono 20 uczniów, którzy wezmą udział w projekcie.